Община
Туризъм
Новини

На връх Петковден Маринела Нинева изпревари всички българи, участвали в Софийския маратон

На 14-ти октомври, когато почитаме покровителката на Дряново Света Петка Българска, Балканската шампионка на планинско бягане Маринела Нинева от КЛА Локомотив – Дряново взе първа си национална титла на Софийския маратон. Това постижение, което донесе на Маринела седмото място в генералното класиране. Дряновката е новата шампионка на България в маратона при жените. Тя е най-предно класиралата се българка в маратона с 3.01:41 часа. Нейни подгласнички за шампионата на страната ни станаха Христина Козарева (Керамик-Елин Пелин) - 3.03:41 часа, осма в генералното, и Билсерин Сюлейман (СКЛА Нови пазар) – 3.19:54 часа, 11-а в генералното подреждане.

При мъжете Митко Ценов се наложи с време от 32:28 минути, като изпревари Стоян Владков от Дряново. Той финишира 9 секунди по-късно с 32:37 минути, следван от  Гаврил Лулиус (Румъния) – 32:44 мин.

Във всички дисциплина в рамките на Маратона на София се включиха над 4 хиляди души, а само в маратонската дистанция стартираха 622 бегачи.

Седмица по-късно, Маринела извоюва и първото място на шосейния пробег в Луковит. Първото издание на Луковит Рън бе последното състезание за годината от веригата „Рън България“. Трасето на шосейния пробег бе град Луковит до входа на пещера Проходна, с дистанция от 8.8 км. Старт на състезанието на 21-ви октомври даде първият вицепрезидент на Европейската атлетика Добромир Карамаринов.

Маринела Нинева стана първа при жените с 33:37 Радосвета Симеонова (Добруджа 99- Добрич) – 34:18 и Кристина Иванова (Младст 2015 – Благоевград) – 34:38.

А преди броени дни стана ясен съставът на българския национален отбор, който ще участва в Балканското първенство по крос-кънтри в Румъния. Балканиадата ще се проведе на 4-ти ноември, в град Ботосани, където 14 лекоатлети от България ще се борят за купата на шампионата. Маринела Нинева е единствената българска състезателка в категорията на жените, а Стоян Владков е един от тримата национали при мъжете.