- роден на 21 август 1943 г. в с. Доча
- кмет на Дряново в периода 1981 г. - 1990 г.
- председател на Общински съвет - Дряново в периода 1995 г. – 1999 г.
БИОГРАФИЧНА СПРАВКА
Димитър Димитров е роден на 21 август 1943 г. в село Доча, община Дряново. Средно образование завършва в Техникум по дървообработване и вътрешна архитектура - град Трявна. Магистър „Управление стопански дейности – промишленост”.
Избран за председател на Градски народен съвет - Дряново на 1 януари 1981 г.; преизбиран четири мандата - до 1990 г.
През периода на неговото управление Община Дряново отчита сравнително устойчиви темпове на развитие:
· Осигурява се пълна заетост на трудоспособното население: в промишлената сфера работят 17 завода и предприятия с общо 4 637 работници и специалисти. В сферата на просветата, културата и изкуството работят 546 квалифицирани специалисти; в здравеопазването, социално осигуряване и физкултурата работят 391 души в т.ч. в Районната болница - 345 лекари и средни медицински кадри.
· Постига се пълен обхват на децата и подрастващите в детски и учебни заведения. В града има 4 учебни заведения, 3от които – средни.
· Ръст бележи развитието на читалищната, музейната и краеведската дейност. С финансовата подкрепа на Община Дряново се издават пет книги за Дряново и дряновския край. Организират се празници за отбелязване годишнини от рождението на Колю Фичето, 1300 години България, Дряновската комуна, културните празници „Поезия и песен на Балкана” и „Балканът пее и разказва“.
· Реставрира се Ромуновата, Лавчиевата и Икономовата къща, открита е Градска картинна галерия.
· Решава се генерално въпроса с водоснабдяването от язовир „Йовковци”. Водоснабдени са гр. Дряново и селата от района на Соколово и Ганчовец. Построена е нова административно - производствена сграда на ВиК и двата градски водоема - по 3000 куб. м. всеки от тях.
· Реконструира се и се обновява водопроводната и канализационна мрежа на Дряново.
· Построяват се 456 държавни, частни и общински жилища.
· Построява се и се пуска в експлоатация новата поликлиника и реконструкцията на общинската болница.
· Извършва се основен ремонт с префасадиране на сградата на кино ”Иван Владков” и лятното кино, пуска се водна каскада по Ларгото.
· През 1984 г. отново се построява Градската часовникова кула.
· Проектира се, построява се и се пуска в експлоатация новото крило на Дряновския манастир /сега Комплекс „Дряновски манастир“/.
· Построява се и се въвежда в експлоатация Ритуалната зала и разширението на сградата на Общинската администрация. Въвежда се почетна книга.
· Завършва се първия етап от строежа на спортната зала и още много др. обекти.
· През периода 1988 г. - 1992 г. се построява новият Ловен дом.
· Изгражда се ново трасе на пътя Дряново- Царева ливада и Дряново –Гостилица.
· Изгражда се младежка база в с. Скалско /сега Ловен дом на язовир Скалско/.
· Създава се ловно-развъдно стопанство „Геня”.
Постига се много в хигиенизирането на общинската територия: водопроводна мрежа е прекарана на 80% от улиците, положена е трайна настилка на 75% от улиците. Дряновската селищна система е първенец в националния преглед за благоустрояване и хигиенизиране в Габровски окръг за годините от 1981 до 1984 г. През 1983 г.Община Дряново е на второ място в страната между общините до 50 хиляди жители.